استان قم میزبان بزرگداشت روز ملی نان

دکتر علی لاریجانی، نماینده مردم قم و رئیس مجلس شورای اسلامی، دکتر یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران و دکتر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، از میهمانان ویژه بزرگداشت روز ملی نان در استان قم خواهند بود.
محمدرضا خواجه، متخصص نان‌های سنتی و عضو کمیته بزرگداشت روز ملی نان در گفت‌وگو با غلات نیوز خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری این مراسم، ایجاد همفکری و تبادل نظر میان نانوایان در جهت تحقق فرمایش‌های مقام معظم رهبری مبنی بر حذف 30 درصدی ضایعات نان خواهد بود.
وی در ادامه اظهار کرد: غنی‌سازی نان صرفاً در تزریق آهن به آرد خلاصه نمی‌شود. بلکه نانوایان هم باید غنی‌سازی شوند. اما وقتی صحبت از غنی‌سازی نانوایان به میان می‌آید، منظور ایجاد توانایی (از طریق آموزش- کارآموزی و کارمندی) و تمایل و انگیزه (به واسطه نرخ‌گذاری منطقی و به‌موقع نرخ نان) خواهد بود.
غنی‌سازی آرد با افزودن آهن به عنوان ماده معدنی و اسید فولیک به عنوان ویتامین از جمله اقدامات انجام شده برای تامین ریزمغذی‌های مورد نیاز مردم است؛ زیرا کمبود آهن از جمله شایعترین موارد کمبود ریزمغذی‌ها در تمام گروه‌های سنی است که سعی شده با افزودن آن به آرد، جبران شود.  استفاده از نان­های تست و خمیرهای حاوی مواد طبیعی چون آرد موز، پوره کدو سبز، آرد دال عدس و غیره در رژیم غذایی افراد به دلیل دارا بودن ارزش تغذیه­ای بالا و بهبود ویژگی­های رئولوژیکی خمیر و بهبود ویژگی­های ارگانولپتیکی نان منطقی به نظر می­رسد.
با انواع دستگاه پخت نان آشنا شوید.

روند تخمیر آرد سبوس دار

چگونه میتوانیم اطمینان حاصل کنیم که در روند تخمیر آرد سبوس دار ، اسید فیتیک تا حد مناسب از بین رفته است؟
توجه بفرمایید که در روش معمول نانوایی زمان مناسب برای تخمیر را بروس شهودی ، اصطلاحا با ور آمدن خمیر و دوبرابر شدن حجم آن می‌سنجند. در حالی که در عمل خمیر در کمتر از یکساعت در دمای حدود ۲۰ الی ۲۵ درجه به حجم دوبرابر می‌رسد و در صورتیکه زمان بیشتری به آن بدهیم؛
۱- کیفیت خمیر تغییر میکند
۲- اسیدیته خمیر بسرعت تغییر کرده و باعث ترشی آن میشود.