پخت نان ایرانی

نان سبوس غنی‌ترین منبع فیبر و الیاف گیاهی است. مصرف خوراکی‌های فیبردار (سبوس) جلوگیری از حالت نفخ معده و روده می‌شود و همچنین از مشکلات گوارشی بخصوص سرطانهای گوارشی پیشگیری می‌کند. مصرف نان سبوس‌دار باعث جلوگیری از افزایش چربی و قند خون و چاقی و یبوست می‌گردد. از این رو مصرف این معمول برای افراد دیابتی مناسب است.

با ویژگی های دستگاه های گردان حرارت غیر مستقیم پخت نان آشنا شوید.

تاریخچه نان

نان یکی از قدیمی‌ترین غذاهایی است که بشر آن را تهیه نموده است. تاریخچه نان به اواخر عصر حجر برمی‌گردد. آن زمان بود که برای اولین بار برای تهیه نان دانه غلات را با آب مخلوط می‌کردند و پس از آن خمیر تهیه شده را می‌پختند. در دوران یونان، تهیه نان مهمترین قسمت آشپزی به حساب می‌آمد که البته چون در مراسم مذهبی استفاده می‌شد، از اهمیت مذهبی برخوردار بود. اولین تنور تهیه شده برای پخت نان را هم یونانی‌ها ساختند. از سال 1912 نان‌های ورقه شده پخت شد. ابتدا هیچ کس از این دسته نان‌ها استقبال نمی‌کرد. اما از سال 1928 میلادی نان‌ها را برش زده و سپس دسته‌بندی می‌نمودند. از آن زمان ، این ابتکار مورد استقبال قرار گرفت. سالیان سال، مردم ثروتمند از نان‌های سفید و مردم فقیر از نان‌های تیره استفاده می کردند. در قدیم نان سفید نانی مرغوب محسوب می‌شد. بعدها مشخص شد که نان‌های تیره حاوی مواد مغذی هستند و ارزش غذایی بیشتری دارند. در این عین حال، نان‌های سفید به دلیل کمبود مواد مغذی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تهیه نان  : در آمدن خمیر

در آمدن خمیر، فرآیندی است که طی آن، گاز وارد خمیر می شود تا نانی که تهیه می شود، سبک تر برده و نان پخته شده آسان‌تر هم جویده شد. در تهیه اغلب نان ها خمیر مایه به کار می رود اما برخی نان‌ها  هستند که برای مراسم مذهبی پخت می‌شوند و خمیر این نان‌ها ور نمی‌آید.

نان به آن دسته غذاها اطلاق می‌شود که با پخت، بخارپز کردن یا سرخ کردن خمیری که متشکل از آرد و آب است پخت می‌شود. در بیشتر خمیرها نمک هم لازم است. در تهیه نان به غیر از نمک ، مخمر ، روغن و آب، از انواع غلات استفاده می‌کنند و انواع بسیار متفاوتی از نان را پخت می‌نمایند. نان در سراسر دنیا، یک غذای اصلی محسوب می‌شود.

معمولاً از آرد گندم خمیری تهیه می‌کنند و در نهایت درون تنور و دستگاه‌های پخت نان آن را می‌پزند.

با دستگاه پهن کن (وردنه) آشنا شوید.